Mardin - Sivas Uçak Bileti

Yolcu.com ayrıcalığıyla seyahatinizi en hızlı ve en kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey gideceğiniz günü belirlemek :)

Mardin Şehir Rehberi

Mardin civarında yapılan kazılar şehrin Paleolitik Çağ’da da hareketli olduğunu ispatladı. Yukarı Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden olan Mardin de İpek Yolu üzerinde bulunan şehirlerden... M.Ö. 2000’li yıllarda Asurlular bölgeyi yönetiyordu. Hitit, Urartu ve Medler de toprakları sahiplenen medeniyetlerden. 1071 senesinde ise Türkler bölgeyi topraklarına kattı. Eyyubiler, Anadolu Selçukluları, İlhanlılar, Karakoyunlular ve Akkoyunlular’ın ardından 1517 senesinde Osmanlı İmparatorluğu tarafından bölge ele geçirildi. Mardin uçak bileti almak şehrin tarihini öğrenmek isteyenler için ilk adım…

Mardin’de bir etkinliğe katılıp, şehrin eğlenceli yüzünü de tanımaya ne dersiniz? O halde Yeşilli ilçesinde Haziran ayında düzenlenen Uluslararası Kiraz Festivali bunun için iyi bir başlangıç…  Eylül ayını renklendiren ve her yıl Artuklu’da yapılan Uluslararası Sirk Festivali ise özellikle yüzleri boyanan çocuklar tarafından çok seviliyor. Ekim ayı geldiğindeyse filmseverler Uluslararası Mardin Film Festivali’ne akın ediyor. Mardin Bienali, Harire Şenliği ve Bilali Şenlikleri ise Mardin uçak bileti alıp, şehre uçtuktan sonra katılabileceğiniz etkinlikler arasında…

Mardin Evleri

Geleneksel mimarinin başarılı birer örneği olan Mardin Evleri, sıcağı iç kısma yansıtmıyor. Duvarlarındaki süslemelerin her biri ayrı bir fotoğraf kompozisyonu… 

Deyrulzafaran Manastırı

Süryaniler’in M.S. 5. yüzyılda inşa ettiği Deyrulzafaran Manastırı’nda 1932 senesine kadar Süryani Ortodoks patrikleri ikamet ediyormuş.

Ulu Camii

16 kitabesi olan ama yine de kimin, ne zaman yaptırdığı belli olmayan Ulu Camii’nin iki minaresinden yalnızca biri günümüze kalabilmiş.

Mardin Kalesi

1.600 senelik geçmişiyle zamana meydan okuyan Mardin Kalesi, bölgeye hakim olan tüm medeniyetler için bir kale vazifesi görmüş.

Kasımiye Medresesi

Günümüzde El Cezire Sanat Müzesi olarak kullanılan Kasımiye Medresesi’nin inşası Artuklular Dönemi’nde başlamış ama Akkoyunlular Dönemi’nde bitirilmiş.

Dara Mezopotamya Harabeleri

M.Ö. 530-570 seneleri arasında Pers Kralı 3. Dara’nın emriyle inşa edilen antik kent, Roma Dönemi’nde de önemli bir merkezmiş. Mardin uçak bileti ile kentin eski yüzünü tanıyın. 

Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur)

Tur Abdin Yaylası’na konumlanmış olan Mor Gabriel Manastırı, 397 senesinde Mor Şmuel ve öğrencisi Mor Şemun tarafından inşa edilmiş.

Mardin Müzesi

1995 senesinden beri gezilebilen Mardin Müzesi’nde Asurlular’dan Osmanlılar’a kadar uzanan medeniyetlerden kalan tarihi eserler sergileniyor.

Revaklı Çarşı

Mardin’e özgü el yapımı eşyaların bolca bulunduğu Revaklı Çarşı’da alışveriş severleri mutlu edecek çok şey var.

17 Ocak 2021,Şiddetli Yağmur
Mardin
10°
10° 17 Ocak 2021
18 Ocak 2021
19 Ocak 2021
-1° 20 Ocak 2021
-1° 21 Ocak 2021

Havalimanları

Mobil Uygulama

Sivas Şehir Rehberi

Sivas İç Anadolu’nun doğusunda yer alan, Anadolu’daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde konumlanmış ve ünlü Kral Yolunun da geçtiği büyük bir ilimizdir. Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile turistlere ilginç tatil olanakları sunmaktadır .Halk arasindaki rivayetlere göre ise Sivas kurulmadan önce ulu ağaçlar altında kaynayan üç pınar varmış. Bu pınar Tanrıya şükür, ana ve babaya minnet ve küçüklere şefkat duygularını ifâde edermiş. Bu üç pınara “Sipas Suyu” denirmiş. Zamanla mukaddes sayılan bu üç pınarın etrâfında küçük bir yerleşim merkezi kurulmuş ve “Sipas” ismi verilmiştir. Diğer bir rivâyete göre ise Sivas ismi eski kavimlerden “Sibasipler”den gelmektedir. Sivas ilk çağlarda Talavra, Megalapolis, Karana ve Diyapolis isimleriyle anılmıştır.Sivas ismi ile ilgili bir başka rivâyete göre ise, kentin adı Farsçada “üç değirmen” mânâsına gelen “Sebast” kelimesinden gelmektedir; Sebast ismi zamanla halk dilinde Sivas olarak yerleşmiştir. Sivas’a ulaşım da oldukça kolaydır. Şehre karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşabilirsiniz. Demiryolundan başlayalım. Sivas’a demiryolu ile ulaşım Sivas Tren Garı’ndan sağlanmaktadır. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı ile de sürekli ulaşım sağlanmaktadır. Ucuz uçak bileti ile masraflarınızı düşürebilirsiniz. Şehir merkezin de bulunan Sivas Otogarını’da otobüs bileti alarak kullanabilirsiniz.

YEME-İÇME

Sivas mutfağında çorbalar yemekte ön sırayı alan ve bilhassa yaşlılar tarafından "yürek yağmuru" diye latife yapılan bir yiyecektir. Kış çorbalarının başında gelen peskütan, un veya çok az yarma unu ile yoğurdun pişirilmesi ile hazırlanan bir yiyecektir. Yarma, yeşil mercimek ve peskütan su ile çorba kıvamında pişirilir. Üzerine soğan yağda kızdırılır ve nane konularak çorbaya ilave edilir (sokaraç). Peskütan çorbası kış günleri-nin lezzetli ve besle-yici bir yemeğidir. Yazın en meşhur çorbası ise pancar çorbasıdır. Diğerleri; kesme çorbası (hamur çorbası), tarhana, şalgam, patates, şehriye, mercimek, bulgur, düğülcek çorbalarıdır. Et yemeklerinin başında, sebzeli et yemeği gelir. Önce kızartılarak pişirilmiş etlere patlıcan, biber, domates konularak hazırlanır. Sebzeli et çarşı fırınlarında tavalarda hazırlanır ve buna "fırına tava vermek" denilir. Sivas kebabı da sebzenin bol bulunduğu yaz-sonbahar aylarında yapılan bir çarşı yemeğidir. Pehli, çirli et, yaprak sarması, lahana sarması, dolmalar, köfteler, kızartma köftesi (kadınbudu köfte), sulu köfte (bulgurlu köfte), mirik köftesi (etsiz), yahni ve mıhlamalar diğer yemeklerimizdir. Sebze yemekleri içinde kabak yemekleri (kavurması, sütlü kabak, üzümlü kabak), şalgam kavurması ve yemeği, patates tiritlisi, baharda kırlarda kendiliğinden yetişen bir bitki olan madımakla yapılan yemekler önem taşırlar. Sofralarımızın vazgeçilmez ye-meği olan pilav için "ekmek hazır, pilav vezir" denilmiştir. Bulgur, pirinç, kus-kus, erişte pilavları değişik lezzet ve görünümde olan çeşitler olarak sofrada yerlerini alırlar. Hoşaflar ve bayram çorbası, pilavların yanında sofraya getirilir. 

Sivas mutfağının börekleri ise lezzetin ve nefasetin birer mahsulüdürler. Su böreği, köylü böreği, yufka böreği, tel böreği, yarımca börek, dible gibi çeşitleri vardır. Tatlıların başında baklava, hurma, tava hurması, sarığı burma, kırım baklavası, kadayıf, yufka böreği, helva, hasuda (aside), paluza (pelte), karaş, pestil kızartması, incir dolması, ballı börek ve daha çok ramazan tatlısı olan güllaç gelmektedir. Akraba ve dostların topluca yemek ye-dikleri, toplumdaki sosyal dayanışmayı canlı tutan tören yemekleri de özel gün yemekleri olarak önem taşırlar. Dini bayramlar, kandiller, aşüre ayı, nevruz ve eğrilce (hıdırellez) gibi mevsimlik bayramlar, evlenme ve sünnet düğünleri, iftar davetleri, hac dönüşü yedirilen yemekler, ölü evine gönderilen yemekler, özel gün yemekleri olarak yenildiği günlerin anlamını belirtmektedirler.

ALIŞVERİŞ

Sivas’ta alışveriş nerede ve nasıl yapılır sorularına yardımcı olacağız. Sivas’ta çarşıda genellikle dokumacılık ve gümüşçülük göreceksiniz. Çünkü şehirde dokumacılık ve gümüşçülük önemli bir yer tutmaktadır. Kemik tarağı ve bıçağı da yapılmakta. Sivas’ta Bankalar Caddesi ve Belediye Çarşısı’nda ki dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan Polat Alışveriş Merkezi’de her türlü ihtiyacınızı giderecektir. 

GEZİLECEK YERLER

Köklü bir tarihe sahip olan Sivas, doğal güzelliklerinin yanında tarihi yapılara ve mimarilere de sahiptir. Sivas’ta gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazladır. Bu yerlerden bazıları, Sivas Çifte Minareli Medrese, Kangal Balık Kaplıcası, Gürün Gökpınar Gölü, Aşık Veysel Müzesi ve Atatürk Etnografya Müzesi gibi yerlerdir. Diğer gezilecek yerleri sizler için aşağıda derledik

Sivas Çifte Minareli Medrese, Koyunkaya Mesire Yeri, Çaltı Çayı, Hafik Gölü, Divriği Kalesi, Sızır Şelalesi , Kale Camii, Eğriçimen Yaylası, Tödürge Gölü, Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, Şifaiye Medresesi,

MÜZE 

SANAT – FESTİVAL  - FUAR

YILDIZELİ-BANAZ PİR SULTAN ABDAL GELENEKSEL KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Yıldızeli  -  22-23 Haziran

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Banaz Şubesi

TEL                                        : (346) 759 41 72

FAKS                                      :

YAVU BELDESİ 8.BULUŞMA VE KAYNAŞMA FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Yavu  -  06-07 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Yavu Belediyesi

TEL                                        : (346) 757 51 84

FAKS                                      :           757 51 84

12.TARİHİ ALACAHAN KERVANSARAY KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Alacahan  -  07-08 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Alacahan Belediye Başkanlığı

TEL                                        : (346) 467 50 08

FAKS                                      :           467 50 08

KÖSEDAĞ (KÖSESÜLEYMAN) ZİYARETİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  -  14 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Çataloluk Belediye Başkanlığı – Aksu Köyü

TEL                                        : (346) 318 66 17

FAKS                                      :

GELENEKSEL AHMET AYIK KARAKUCAK GÜREŞLERİ VE BAL FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Doğanşar  - 14-15 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Doğanşar Kaymakamlığı – Belediye Başkanlığı

Doğanşar Kal.ve Dayanışma Derneği

TEL                                        : (346) 881 20 27 – 881 20 02

FAKS                                      :           881 21 44

BEYYURDU KÖYÜ DOSTLUK VE DAYANIŞMA ŞENLİĞİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Şarkışla  -  15-16 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Beyyurdu Köyü Muhtarlığı

TEL                                        : (346) 519 31 37

FAKS                                      :

AŞIK VEYSEL KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Şarkışla  - 21-23 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Sivas Valilği – Şarkışla Kaymakamlığı-Belediye Bşk.

TEL                                        : (346) 519 31 37

FAKS                                      :

 CAMŞIH HALK OZANLARI FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Gürün  -  22 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Camşıh Hüseyin Abdal Derneği

TEL                                        : (346) 418 40 40

FAKS                                      :           418 39 96

GELENEKSEL KOYULHİSAR KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Koyulhisar -  25 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Koyulhisar Kaymakamlığı-Koyulhisar Belediyesi

Koyulhisar Dernekler Federasyonu

TEL                                        : (346) 341 30 04-341 30 19

FAKS                                      :           341 23 91-341 31 38

7.GELENEKSEL İLBEYLİ TÜRKMEN ŞENLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  -  26 Ağustos

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : İlbeyli Çevresini Geliştirme ve Yard.Derneği

TEL                                        : (346) 225 40 85

FAKS                                      :           225 40 85

YILDIZELİ  KÜLTÜR FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Yıldızeli  -  17-18 Ağustos

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Yıldızeli Kaymakamlığı-Yıldızeli Belediyesi

TEL                                        : (346) 751 28 87

FAKS                                      :           751 20 78

GÜRÜN KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Gürün  -  24-26 Ağustos

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Gürün Kaymakamlığı – Belediye Başkanlığı

Kültür Vakfı

TEL                                        : (346) 715 10 13

FAKS                                      :           715 17 70

DUMANBABA ŞENLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  -  26 Ağustos

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : H.Mustafa AYDOĞDU ve İşadamları

TEL                                        : (212)674 60 10

FAKS                                      :          577 08 36

ORTALAMA İKİ KİŞİLİK YEMEK ÜCRETİ

30 TL

58 Sivas

Kartlı Sivil: 1.75

Kartlı Memur: -

Kartlı Öğrenci: 1.20

Kartsız Sivil: 2.00

Kartsız Öğrenci: 2.0017 Ocak 2021,Rain And Snow
Sivas
17 Ocak 2021
-5° 18 Ocak 2021
-10° 19 Ocak 2021
-11° 20 Ocak 2021
-11° 21 Ocak 2021

Mobil Uygulama