Şanlıurfa Niğde Uçak Bileti, Ucuz Şanlıurfa Niğde Uçak Bileti - Yolcu.com

Şanlıurfa - Niğde Uçak Bileti

Yolcu.com ayrıcalığıyla Şanlıurfa - Niğde uçak biletinizi en hızlı ve en kolay şekilde satın alabilirsiniz

Yapmanız gereken tek şey gideceğiniz günü belirlemek :)

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra
Yarın
Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Bursa

Niğde Şehir Rehberi

Niğde

Niğde, köklü kültürü, doğal güzellikleri, yöresel lezzetleri ve kaplıcaları ile ülkemizde görülmesi gereken bir Anadolu şehridir.Şehrin bilinen tarihi 5000 yıl öncesine dayanmaktadır. Niğde, Pers, Frigya ve Büyük İskender'in yanı sıra Bizans ve Roma egemenliğine de tanık olmuştu . Osmanlılar tarafından da yönetilmiştir.

Orta Kızılırmak , Anadolu bölgesinin orta kısmıdır. Niğde de bu bölgededir. Kapadokya Nevşehir , Aksaray , Kayseri , Mersin , Konya ve Adana'nın bulunduğu bir bölgedir . Bu Anadolu şehri deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte yer alır ve dağlık alanlar ile kaplıdır.Bunlardan en belirgin olanı Bolkar Dağları'dır. Dağlar bölgede karasal iklimi destekler; örneğin, kış aylarında kar harikadır, bu nedenle kış sporları bir beraberliktir. Niğde ve çevresinde çok fazla ova yoktur. Mulli ve Bor en verimli ovalardır. Bunun dışında nehirler ve yükselti alanları var. Bor Ovası 1.000 metre, Misli Ovası 1.350 metre yüksekliğindedir.

Anadolu'nun “buğday deposu” olarak adlandırılan Niğde, tarıma elverişli alanlara sahiptir. Elmalar burada Sazlıca yöresinde yetişir. Ayrıca lahana, patates, ayçiçeği, arpa, fasulye, çavdar, sarımsak, nohut ve şeker pancarı da yetiştirilmektedir. Niğde sebze ve meyvelerin yanı sıra yöresel sodasıyla da ünlüdür. Niğde Gazozu , Türkiye'de üretilen en eski gazlı içecektir. Üretimi 1962 yılında başlamış ve bugün hala daha az şekerli ahududu aromalı bir içecek olarak üretilmektedir.

Niğde'nin yöresel kıyafetleri Anadolu'nun bütünlüğünü korur. Kadınlar kıyafetlerini günlük giyim ve özel günlere ayırmaktadır. Onlar yıpranmış ve birçok hala aşınması, gelmiş kundura (ayakkabı), (baş) tülbent ve değirme (tür aksesuarların). Erkekler püsküllü fesler, yakasız gömlekler ve göğüs kısmında süslemeler bulunan yelekler giyerler. Şalvar da yerel ayrıntılarla dekore edilmiştir.

Ayrıca yöresel kıyafetlerin yanı sıra yöresel oyunlar da bölgenin kültürünü yansıtmaktadır. Halay en çok tercih edilendir ve coşkulu müzikler içerir. “ Niğde Bağları ” bu yörenin en dinamik dans müziği türlerinden biridir.

Yerel mutfak

Niğde deyince yöresel lezzetlerden de bahsetmemiz gerekiyor. Sac kavurmadan Niğde tavaya, mangır çorbasından kabak köftesine kadar birbirinden lezzetli yemekler var . Soğan yahnisi, arabaşı çorbası, erişte, sütlü çorba, et yemekleri, yoğurt çorbası, oğma çorbası, papara, yumurtalı taze fasulye, kaygana , maklube , pancar çorbası, musakka, tirit, ditme, tandır ve öfeleme çorbası meşhurdur. Niğde'nin yemekleri.

Ziyaret edilecek yerler

Arkeolojik kalıntıların sergilendiği Niğde Müzesi, gezginlerin ilk tercihi. Niğde, Anadolu'nun en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Ayrıca doğayla iç içe olabileceğiniz pek çok kalıntı da var. Göltepe Harabeleri, Köşk Höyük, Tyana Harabeleri, Porsuk Höyük, Kuş Kaya Mezarları bunlardan bazılarıdır. Bir Anadolu kentini ziyaret ettiğinizde tarihi eserleri, türbeleri ve manastırları ziyaret etmelisiniz. Alaeddin Camii, Sungurbey Camii, Sarı Saltuk Türbesi, Gündoğdu Türbesi, Ulukışla Öküz Mehmet Paşa Külliyesi, Eski Gümüş Manastırı, Gümüş Manastırı, Constantinus ve Helena Kilisesi tarihi yapılar arasındadır.

Mobil Uygulama

Sık Sorulan Sorular

Yolcu.com ile kolaylıkla Şanlıurfa-Niğde uçak bileti satın alabilirsiniz. Yapmanız gereken Sayfanın üst bölümünde bulunan Bilet Arama bölümünde Nereden-Nereye ve Tarih kısımlarını size uygun şekilde doldurarak arama yapmanız. Daha sonra size en uygun seferi seçip rezervasyon yapabilirsiniz.
4 büyük uçak firması Şanlıurfa-Niğde uçuşu gerçekleştirmektedir. En popüler olanları Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Pegasus ve SunExpress firmalarıdır.
Şanlıurfa-Niğde uçak biletinizi Yolcu.com’dan taksitli bir şekilde alabilirsiniz. Taksit seçenekleri ve uygulanan vadeler anlaşmalı olduğumuz bankalar tarafından belirlenmektedir.
Yolcu.com bütün işlemlerini SSL adı verilen ve kullanıcı ile yolcu.com arasında güvenli bir ağ kuran bir sistem üzerinden açık vermeden yapar.İnternet üzerinden karşılaştırma yaparak uçak bileti satın almanızı sağlayan yolcu.com, tüm bu işlemleri güvenlik ağı kullanarak yapar.
Havalimanlarında alınan ek önlemler sebebiyle oluşabilecek zaman kayıplarına karşı, uçuştan en az 2 saat önce terminale gelmeleri önerilmektedir.
Uçak biletinizi satın aldıktan hemen sonrasında bilet bilgilerinizi tarafınıza e-mail ve sms ile gönderilmiş olacaktır. Biletinizi bastırmanıza gerek olmadan yalnızca kimliğinizi göstererek seferinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.