Bakü - Sivas Uçak Bileti

Yolcu.com ayrıcalığıyla seyahatinizi en hızlı ve en kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey gideceğiniz günü belirlemek :)

Bakü Şehir Rehberi

Hazar Denizi’nin batı kıyısında bulunan Bakü Azerbaycan’ın başkenti olmasının yanı sıra Kafkaslar’ın en büyük şehri olarak ön plana çıkıyor. Bakü’nün nüfusu da Tiflis ve Erivan’dan fazla. 5. ve 7. yüzyıla ait arkeolojik eserlerin bulunduğu kentin tarihinin daha da eskilere dayandığı düşünülüyor. 

Karasal iklimin hakim olduğu şehirde kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise kurak ve sıcak geçiyor. Toplu ulaşım konusunda da zengin olan Bakü’de ulaşım metro, otobüs, minibüs, troleybus, tramvay, füniküler, demir ve su yolu ile sağlanıyor. 38 tane yükseköğretim kurumunun bulunduğu kentte öğrenci nüfusu da kalabalık. Bakü uçak bileti ile eğitiminize yeni bir yön verin.

Azerbaycan’ın ilk operası, ilk ulusal tiyatrosu ve ilk milli kütüphanesi Bakü’de kapılarını açmış. Bakü Uluslararası Caz Festivali ve Bakü Uluslararası Film Festivali şehri canlandıran önemli sosyal etkinliklerden. Ayrıca satranç turnuvaları da Bakü’de sık sık yapılıyor. 

Bakü’de alışveriş yapmak istiyorsanız Fıskiye Meydanı’na doğru yol almalısınız. Nizami Caddesi’nde de alışveriş yapmak isteyenleri birçok mağaza bekliyor. Park Bulvar, 28 Mall, Metropark, Aygun City, Af Mall şehrin içine yayılmış olan alışveriş merkezlerinden birkaçı… Bakü uçak bileti ile alışveriş merkezlerinin keyfine varın.

Köhne Şehir

İçindeki tarihi yapıların büyük ilgi gördüğü Köhne Şehir’e Bakü uçak bileti ile kolayca ulaşabileceksiniz.

Şirvanşahlar Sarayı

15. yüzyılda Şirvanşahlar Hanedanı Şahı İbrahim Halilullah’ın yaptırdığı eser haftanın her günü ziyarete açık.

Ateşgah

Surakhani Kasabası’nda bulunan Ateşgah, bir zamanlar Zerdüştler için önemli bir ibadet mekânı idi.

Kobustan Milli Parkı

40 bin yıl öncesinden kalan kaya oymalarını Kobustan Milli Parkı’nda ziyaret edebilirsiniz. Bakü uçak bileti ile atalarımızdan kalan oymaları yerinde görün.

Kız Kalesi

18. ve 19. yüzyıllarda deniz feneri olarak kullanılan Kız Kalesi günümüzde sergileri ve hediyelik eşya satanları ağırlıyor.

Alev Kuleleri

Geceleri 10 bin LED armatürle aydınlanan Alev Kuleleri; ofis, konut ve otel olarak kullanılıyor. Bakü uçak bileti ile Alev Kuleleri’ne yakından bakın.

Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan Halı Müzesi, dünyanın ilk ve en büyük halı müzesi… Müzede altı binin üzerinde halı sergileniyor.

 

28 Kasım 2020,Parçalı Bulutlu
Bakü
12°
12° 28 Kasım 2020
12° 29 Kasım 2020
30 Kasım 2020
10° 01 Aralık 2020
11° 02 Aralık 2020

Mobil Uygulama

Sivas Şehir Rehberi

Sivas İç Anadolu’nun doğusunda yer alan, Anadolu’daki tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde konumlanmış ve ünlü Kral Yolunun da geçtiği büyük bir ilimizdir. Sivas tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kaplıcaları ile turistlere ilginç tatil olanakları sunmaktadır .Halk arasindaki rivayetlere göre ise Sivas kurulmadan önce ulu ağaçlar altında kaynayan üç pınar varmış. Bu pınar Tanrıya şükür, ana ve babaya minnet ve küçüklere şefkat duygularını ifâde edermiş. Bu üç pınara “Sipas Suyu” denirmiş. Zamanla mukaddes sayılan bu üç pınarın etrâfında küçük bir yerleşim merkezi kurulmuş ve “Sipas” ismi verilmiştir. Diğer bir rivâyete göre ise Sivas ismi eski kavimlerden “Sibasipler”den gelmektedir. Sivas ilk çağlarda Talavra, Megalapolis, Karana ve Diyapolis isimleriyle anılmıştır.Sivas ismi ile ilgili bir başka rivâyete göre ise, kentin adı Farsçada “üç değirmen” mânâsına gelen “Sebast” kelimesinden gelmektedir; Sebast ismi zamanla halk dilinde Sivas olarak yerleşmiştir. Sivas’a ulaşım da oldukça kolaydır. Şehre karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşabilirsiniz. Demiryolundan başlayalım. Sivas’a demiryolu ile ulaşım Sivas Tren Garı’ndan sağlanmaktadır. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı ile de sürekli ulaşım sağlanmaktadır. Ucuz uçak bileti ile masraflarınızı düşürebilirsiniz. Şehir merkezin de bulunan Sivas Otogarını’da otobüs bileti alarak kullanabilirsiniz.

YEME-İÇME

Sivas mutfağında çorbalar yemekte ön sırayı alan ve bilhassa yaşlılar tarafından "yürek yağmuru" diye latife yapılan bir yiyecektir. Kış çorbalarının başında gelen peskütan, un veya çok az yarma unu ile yoğurdun pişirilmesi ile hazırlanan bir yiyecektir. Yarma, yeşil mercimek ve peskütan su ile çorba kıvamında pişirilir. Üzerine soğan yağda kızdırılır ve nane konularak çorbaya ilave edilir (sokaraç). Peskütan çorbası kış günleri-nin lezzetli ve besle-yici bir yemeğidir. Yazın en meşhur çorbası ise pancar çorbasıdır. Diğerleri; kesme çorbası (hamur çorbası), tarhana, şalgam, patates, şehriye, mercimek, bulgur, düğülcek çorbalarıdır. Et yemeklerinin başında, sebzeli et yemeği gelir. Önce kızartılarak pişirilmiş etlere patlıcan, biber, domates konularak hazırlanır. Sebzeli et çarşı fırınlarında tavalarda hazırlanır ve buna "fırına tava vermek" denilir. Sivas kebabı da sebzenin bol bulunduğu yaz-sonbahar aylarında yapılan bir çarşı yemeğidir. Pehli, çirli et, yaprak sarması, lahana sarması, dolmalar, köfteler, kızartma köftesi (kadınbudu köfte), sulu köfte (bulgurlu köfte), mirik köftesi (etsiz), yahni ve mıhlamalar diğer yemeklerimizdir. Sebze yemekleri içinde kabak yemekleri (kavurması, sütlü kabak, üzümlü kabak), şalgam kavurması ve yemeği, patates tiritlisi, baharda kırlarda kendiliğinden yetişen bir bitki olan madımakla yapılan yemekler önem taşırlar. Sofralarımızın vazgeçilmez ye-meği olan pilav için "ekmek hazır, pilav vezir" denilmiştir. Bulgur, pirinç, kus-kus, erişte pilavları değişik lezzet ve görünümde olan çeşitler olarak sofrada yerlerini alırlar. Hoşaflar ve bayram çorbası, pilavların yanında sofraya getirilir. 

Sivas mutfağının börekleri ise lezzetin ve nefasetin birer mahsulüdürler. Su böreği, köylü böreği, yufka böreği, tel böreği, yarımca börek, dible gibi çeşitleri vardır. Tatlıların başında baklava, hurma, tava hurması, sarığı burma, kırım baklavası, kadayıf, yufka böreği, helva, hasuda (aside), paluza (pelte), karaş, pestil kızartması, incir dolması, ballı börek ve daha çok ramazan tatlısı olan güllaç gelmektedir. Akraba ve dostların topluca yemek ye-dikleri, toplumdaki sosyal dayanışmayı canlı tutan tören yemekleri de özel gün yemekleri olarak önem taşırlar. Dini bayramlar, kandiller, aşüre ayı, nevruz ve eğrilce (hıdırellez) gibi mevsimlik bayramlar, evlenme ve sünnet düğünleri, iftar davetleri, hac dönüşü yedirilen yemekler, ölü evine gönderilen yemekler, özel gün yemekleri olarak yenildiği günlerin anlamını belirtmektedirler.

ALIŞVERİŞ

Sivas’ta alışveriş nerede ve nasıl yapılır sorularına yardımcı olacağız. Sivas’ta çarşıda genellikle dokumacılık ve gümüşçülük göreceksiniz. Çünkü şehirde dokumacılık ve gümüşçülük önemli bir yer tutmaktadır. Kemik tarağı ve bıçağı da yapılmakta. Sivas’ta Bankalar Caddesi ve Belediye Çarşısı’nda ki dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan Polat Alışveriş Merkezi’de her türlü ihtiyacınızı giderecektir. 

GEZİLECEK YERLER

Köklü bir tarihe sahip olan Sivas, doğal güzelliklerinin yanında tarihi yapılara ve mimarilere de sahiptir. Sivas’ta gezilecek ve görülecek yerler oldukça fazladır. Bu yerlerden bazıları, Sivas Çifte Minareli Medrese, Kangal Balık Kaplıcası, Gürün Gökpınar Gölü, Aşık Veysel Müzesi ve Atatürk Etnografya Müzesi gibi yerlerdir. Diğer gezilecek yerleri sizler için aşağıda derledik

Sivas Çifte Minareli Medrese, Koyunkaya Mesire Yeri, Çaltı Çayı, Hafik Gölü, Divriği Kalesi, Sızır Şelalesi , Kale Camii, Eğriçimen Yaylası, Tödürge Gölü, Sivas Nuri Demirağ Havalimanı, Şifaiye Medresesi,

MÜZE 

SANAT – FESTİVAL  - FUAR

YILDIZELİ-BANAZ PİR SULTAN ABDAL GELENEKSEL KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Yıldızeli  -  22-23 Haziran

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Banaz Şubesi

TEL                                        : (346) 759 41 72

FAKS                                      :

YAVU BELDESİ 8.BULUŞMA VE KAYNAŞMA FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Yavu  -  06-07 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Yavu Belediyesi

TEL                                        : (346) 757 51 84

FAKS                                      :           757 51 84

12.TARİHİ ALACAHAN KERVANSARAY KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Alacahan  -  07-08 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Alacahan Belediye Başkanlığı

TEL                                        : (346) 467 50 08

FAKS                                      :           467 50 08

KÖSEDAĞ (KÖSESÜLEYMAN) ZİYARETİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  -  14 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Çataloluk Belediye Başkanlığı – Aksu Köyü

TEL                                        : (346) 318 66 17

FAKS                                      :

GELENEKSEL AHMET AYIK KARAKUCAK GÜREŞLERİ VE BAL FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Doğanşar  - 14-15 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Doğanşar Kaymakamlığı – Belediye Başkanlığı

Doğanşar Kal.ve Dayanışma Derneği

TEL                                        : (346) 881 20 27 – 881 20 02

FAKS                                      :           881 21 44

BEYYURDU KÖYÜ DOSTLUK VE DAYANIŞMA ŞENLİĞİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Şarkışla  -  15-16 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Beyyurdu Köyü Muhtarlığı

TEL                                        : (346) 519 31 37

FAKS                                      :

AŞIK VEYSEL KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Şarkışla  - 21-23 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Sivas Valilği – Şarkışla Kaymakamlığı-Belediye Bşk.

TEL                                        : (346) 519 31 37

FAKS                                      :

 CAMŞIH HALK OZANLARI FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Gürün  -  22 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Camşıh Hüseyin Abdal Derneği

TEL                                        : (346) 418 40 40

FAKS                                      :           418 39 96

GELENEKSEL KOYULHİSAR KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Koyulhisar -  25 Temmuz

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Koyulhisar Kaymakamlığı-Koyulhisar Belediyesi

Koyulhisar Dernekler Federasyonu

TEL                                        : (346) 341 30 04-341 30 19

FAKS                                      :           341 23 91-341 31 38

7.GELENEKSEL İLBEYLİ TÜRKMEN ŞENLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  -  26 Ağustos

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : İlbeyli Çevresini Geliştirme ve Yard.Derneği

TEL                                        : (346) 225 40 85

FAKS                                      :           225 40 85

YILDIZELİ  KÜLTÜR FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Yıldızeli  -  17-18 Ağustos

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Yıldızeli Kaymakamlığı-Yıldızeli Belediyesi

TEL                                        : (346) 751 28 87

FAKS                                      :           751 20 78

GÜRÜN KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Gürün  -  24-26 Ağustos

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : Gürün Kaymakamlığı – Belediye Başkanlığı

Kültür Vakfı

TEL                                        : (346) 715 10 13

FAKS                                      :           715 17 70

DUMANBABA ŞENLİKLERİ

YERİ VE TARİHİ                                    : Merkez  -  26 Ağustos

DÜZENLEYEN KURULUŞ    : H.Mustafa AYDOĞDU ve İşadamları

TEL                                        : (212)674 60 10

FAKS                                      :          577 08 36

ORTALAMA İKİ KİŞİLİK YEMEK ÜCRETİ

30 TL

58 Sivas

Kartlı Sivil: 1.75

Kartlı Memur: -

Kartlı Öğrenci: 1.20

Kartsız Sivil: 2.00

Kartsız Öğrenci: 2.0028 Kasım 2020,Parçalı Az Bulutlu
Sivas
28 Kasım 2020
29 Kasım 2020
30 Kasım 2020
01 Aralık 2020
02 Aralık 2020

Mobil Uygulama