Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

Uçak Bileti

Yolcu, size tüm uçak firmalarını karşılaştırabilmeni ve en uygun fiyata uçak bileti satın alabilmeni sağlar. Yolcu.com veya Yolcu.com Mobil uygulaması sayesinde uçak biletinizi kolaylıkla alabilirsiniz.

Yolcu.com üzerinden yapacağınız işlemlerde üye olmanız gerekmiyor. Üye olmadan da işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Nakit veya banka transferi ile ödeme kabul edilememektedir. Yolcu.com site üzerinden alımlarını online olarak 3D Güvenlik Sistemi’yle açık kredi kartı veya bankamatik kartlarınızla güvenle yapabilirsiniz. Siz değerli yolcularımızın güvenliği için tüm işlemleriniz SSL sertifikamız ve 3D Güvenlik Sistemimizle gerçekleştirilir.

Uçak biletinizi Yolcu.com’dan taksitli bir şekilde alabilirsiniz. Taksit seçenekleri ve uygulanan vadeler anlaşmalı olduğumuz bankalar tarafından belirlenmektedir.

Visa, MasterCard logolu kredi kartları, banka kartları, maaş kartları, debit kartlar ile güvenli bir şekilde biletinizi satın alabilirsiniz.

Bilet değişimi ve iptali tamamen havayolu kuralına bağlıdır. Değişim veya iptaller için çağrı merkezimizi arayabilir veya info@yolcu.com üzerinden 7/24 olarak iptal ve değişiklik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İndirimli bilet satın aldığınızda indirim için gerekli belgeleri uçuş esnasında yanınızda bulundurmanız gereklidir. Belgeyi yanınızda bulundurmadığınızda havayolu indirimli bilette bulunan yolcuyu uçuşa almama, fiyat farkını talep etme hakkına sahiptir. 

Evet, Biletinizi satın aldığınız Ödeme Sayfasında  “Faturam Firmaya kesilsin” kısmını işaretleyip bilgileri doldurduktan sonra en kısa sürede faturanız e-mail adresinize gönderilir.

Biletini satın alırken zaman zaman uçuşun fiyatının değişmesinden ya da ödemenin bankada provizyonda kalmasından dolayı biletleme işlemi gerçekleşmeyebilir. Bu tip işlemler seyahat uzmanlarımız tarafından da takip edilir ve tarafına telefonla ulaşılarak bilgi verilir. Ayrıca 0850 511 66 66 numarasından Çağrı Merkezimize ulaşabilirsiniz

3D güvenlik şifresi gelmediyse satın alma işlemi tamamlanmaz. Bunun sebebi kartınızın 3D güvenliğe açık olmaması olabilir. Bunun için bankanızla görüşebilirsiniz. 

Satın alma işlemini tamamlamadan sonlandırmış olabilirsiniz. Bunun için en baştan işlem yapabilirsiniz.

Yurtiçi uçuşlarda yaş indirimi (Bebek, Çocuk, yaşlı vb.) kullanıldıysa ücret farkı havalimanında tahsil edilebilir. Yetişkin yolcularda sorun olmaz. Yurtdışı uçuşlarda tüm yolcular için pasaporttaki bilgilerle aynı olmak zorundadır. Bir problem olmasını engellemek ve mağduriyet yaşamamanız için çağrı merkezimizle iletişime geçerek destek alabilirsiniz. 

Sadece Havayolu kaynaklı iptaller(Hava muhalefeti, uçuş iptali vb.) de hizmet bedeli iade edilir. Bunun dışında yapılan iptallerde hizmet bedeli iade edilmez.

Satın almaya çalıştığınız uçuşta seçtiğiniz fiyat başka bir kullanıcı tarafından satışa dönüştürülmüş ve bu sebeple fiyat değişmiş olabilir. Bu durumda işleme en baştan başlayarak satın alma işlemini yeni fiyat üzerinden yapabilirisiniz.

Rezervasyon veya alınan bir bilette isim değişikliği yapılmaz. Bilet ile ilgili tüm haklar, sadece biletin üzerinde yazan ad ve soyada aittir. Devredilemez, satılamaz. Aynı kural hatalı ya da eksik isim girildiğinde de geçerlidir.

Havayolu millerinizle ilgili bilgiyi havayolu sitesinden alabilirsiniz.

Biletinizi Yolcu.com üzerinden aldığınızda tüm havayollarının mil programları geçerlidir. THY Miles&Smiles , Atlas Global Jet Mil, Pegasus Uçuş Puan vb. sitemiz üzerinde satılan havayollarının, mil programı varsa bileti alırken üye numaranızı girerek veya check-in esnasında mil numaranı belirterek  kazanabilirsin.

Transit vize ve gideceğiniz ülkeye ait vize uygulaması ülkelerin politika ve durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. En detaylı bilgiliyi ilgili havayolundan veya ülke konsolosluğundan alabilirsiniz. Seyahatinizden önce mutlaka vizenizi ve transit vizenizi kontrol etmenizi öneririz.

PNR, Yolcu bilgileri, uçuş ve bilet bilgilerine ulaşım sağmak kullanmak için kullanılan kod’tur.

Satın almış olduğunuz uçak biletinizi SMS ve e-posta üzerinden, üye girişi yaparak satın aldıysanız Hesabım > Biletlerim kısmından, bununla birlikte sitemiz üzerinden PNR Sorgulama yaparak görüntüleyebilirsiniz

Satın aldığınız elektronik bilette isim değişikliği veya biletin başkasına devri mümkün değildir.

Uçuş saatinden 2 saat öncesine kadar biletinizi satın alabilirsiniz.

Yolcuların seyahat öncesinde havaalanındaki bir havayolu şirketi tarafından kabul edildiği bir süreçtir. Online check-in hizmeti genellikle uçuşa 24 veya 72 saat kala başlayıp, son 45 veya 60 dakikaya kadar yapılabilmektedir. Bu işlemler için süre sınırlaması havayollarına göre farklılık göstermekte olup, ilgili havayolunun web sitesinden kontrol etmeniz önerilmektedir.

Mobil biniş kartı (barkod) hem web sitesi hem de mobil platformlardan yapılan check-in işlemlerinde temin edilebilir bir kare koddur. Online check-in işlemi sonrası mobil cihazınıza SMS veya e-posta yoluyla iletilir.

Bagajı olmayan misafirler bu mobil biniş kartını (barkodu) güvenlik geçişlerindeki görevlilere ve uçağa girmeden önce boarding işlemi yapan görevlilere göstererek hızlı ve kolayca geçiş sağlarlar.

Havalimanlarında alınan ek önlemler sebebiyle oluşabilecek zaman kayıplarına karşı, uçuştan en az 2 saat önce terminale gelmeleri önerilmektedir.

1.Nüfus Cüzdanı
2.Sürücü belgesi
3.Pasaport ya da pasaport yerine geçen belgeler
4.Evlilik cüzdanı
5.Resmi kurum/kuruluşlar tarafından verilen fotoğraflı, mühürlü/damgalı ve TC kimlik numaralı kimlikler
6.Sağlık karnesi
7.Doğumdan bir ay sonrasına kadar olan (ebeveyn kimliği ile birlikte) doğum belgeleri
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı misafirlerimizin tebliğ ettikleri resmi seyahat dokümanı mutlaka TC kimlik numarasını içeriyor olmalıdır.

Otobüs Bileti

Biletinizi satın aldıktan hemen sonrasında bilet bilgilerinizi tarafınıza e-mail ve sms ile gönderilmiş olacaktır. Biletinizi bastırmanıza gerek olmadan yalnızca kimliğinizi göstererek seferinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Biletinizi bastırmak zorunda değilsiniz. Yalnızca kimliğinizi göstererek otobüsünüze binebilirsiniz; fakat yine de biletinizi bastırmak isterseniz, seferinizin gerçekleşeceği gün otobüs firmasının gişesinden biletinizi bastırabilirsiniz.

Otobüs biletinin kendisi, Maliye Bakanlığı'ndan onaylı fatura niteliğindedir.

Seyahat saatinden 30 dk. önce otogara gitmeniz yeterlidir.

Değilsiniz. Yalnızca kimliğinizi göstererek otobüsünüze binebilirsiniz.

Genel olarak seferden en az 12 saat öncesinde Canlı Destek ekibimize bağlanarak talebinizi iletebilirsiniz. Ekibimiz, bilet aldığınız otobüs firmasının kurallarına göre biletiniz üzerinde değişiklik yapabilir. Otobüs firmasının değişime izin vermediği durumlarda ise biletinizi yine firma kurallarına göre iptal edebilir ya da yeni bilet satın alabilirsiniz.

Başka bir koltukta oturacak her yolcu için bilet alınması zorunludur.

Yolcu.com, olarak bizim, satın alınmış biletler üzerinde değişiklik yapma yetkimiz yoktur. Bu nedenle satın almış olduğunuz koltuk yalnızca seçtiğiniz otobüs firması tarafından, nadir olarak operasyonel sebepler ile değiştirilebilmektedir.

Maalesef şu an için sistemimiz üzerinden yalnızca kredi kartı veya bankamatik(maaş kartı-debit kart) kabul edilmektedir.

Hayır. Biletinizi alırken herhangi bir kredi kartı veya bankamatik(maaş kartı-debit kart) kullanabilirsiniz.

Bu bilgiler, kredi kartınız veya bankamatik(maaş-debit kart) kartınızın üzerindeki bilgilerdir. Kartınızın önyüzünde uzun bir şekilde yazan numaralar, kart numarasıdır. Son kullanma tarihi ise, yine kartın önyüzünde bulunan ay/yıl şeklinde bulunan bilgidir. Cvc ise, kartınızın arka yüzündeki son 3 haneli numaradır.

Konuyla ilgili, web sitemizdeki ve mobil uygulamalarımızdaki Canlı Destek bölümüne yazabilirsiniz. Müşteri temsilcisi arkadaşlarımız, size hemen yardımcı olacaktır.

Ödeme sayfasında, yolcu bilgilerinizi ve kart bilgilerinizi girdikten sonra 'Ödeme Yap' butonuna basarak biletinizi güvenli bir şekilde alabilirsiniz. Visa, MasterCard ve American Express logolu kredi kartları veya bankamatik kartları  (maaş kartları, debit kart) ile işlem yapabilirsiniz.

Yasa gereği, her yolcunun 30 kg bagaj hakkı bulunmaktadır; Ancak otobüs firmaları bu konuda yolculara yardımcı olmakta çoğunlukla ekstra bagaj için ek bir ücret talep etmemektedir.

Konuyla ilgili, web sitemizdeki ve mobil uygulamalarımızdaki Canlı Destek bölümüne yazabilirsiniz. Müşteri temsilcisi arkadaşlarımız, size hemen yardımcı olacaktır.

Şehiriçi servisleri, firmadan firmaya ve ilden ile değişiklik göstermektedir. Dilerseniz, konuyla ilgili websitemizdeki ve mobil uygulamalarımızdaki Canlı Destek bölümünden yardım alabilirsiniz.

Evcil hayvan taşınımı, firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Dilerseniz, konuyla ilgili websitemizdeki ve mobil uygulamalarımızdaki Canlı Destek bölümünden yardım alabilirsiniz.

Seferin otogar dışında ve birden fazla kalkış yeri olması durumunda bu bilgi, size gönderilen bilet bilgilerinizi içeren e-mail'de bulunmaktadır. Ayrıca, dilerseniz seferiniz ile ilgili web sitemizdeki ve mobil uygulamalarımızdaki Canlı Destek bölümünden de yardım alabilirsiniz.

Seyahatinizin ardından sizlere bir değerlendirme anketi gönderiyoruz, bu değerlendirmede dilek ve şikayetlerinizi belirterek, firma ve sefer hakkında görüşlerinizi bize iletebilirsiniz.

Hes Kodu

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, yurt içinde güvenle uçmanız için T.C. Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında zorunlu hale getirilen yeni bir uygulamadır.

Kendi oluşturacağınız ve bilet satın alım ve uçuşa kayıt (check-in) sırasında bizimle paylaşacağınız HES Kodunuz, T.C. Sağlık Bakanlığı servisleri üzerinden belirli aralıklarla sorgulanarak uçuşa katılımınız ile ilgili bir engel olup olmadığı kontrol edilecektir.

Tüm iç hat uçuşlarında HES Kodu kullanımıyla:

- Covid-19 hastalığına maruz kalmış ya da hastalarla temas etmiş kişilerin toplu ulaşım gerçekleştiren uçuşlara katılmasının engellenmesi,

- Belirtilen nedenlerle uçuşa kabul edilmeyecek misafirlerimizin mümkün olan en erken sürede ve havalimanına gelmeden önce bilgilendirilmeleri amaçlanmaktadır.

HES Kodunuz olmadan bilet satın alamazsınız. Dolayısı ile yurt içi seyahatlerinizi gerçekleştiremezsiniz.

1- "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden, "HES Kodlarım" bölümüne girilir.

"Yeni Kod Ekle" butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

HES uygulamasını AppStore’dan indirmek için tıklayın.

HES uygulamasını Google Play’den indirmek için tıklayın.

2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve "Paylaşım Süresi" gün sayısı olarak yazılır  ve 2023'e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi'nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.

Örnek; HES 12345678901 1234 17

3-  e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.

Buradan E-Devlet HES Kodu Üretme ve Listeleme kısmına gidin.

 “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.

-Belli bir gün sayısını kapsayan kodları alırken uçuş günlerini dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyonlarınız onaylanmamaktadır.

-Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinizin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar nedeniyle seyahatinize izin verilmeyebilir.

HES Kodu, Covid-19 salgınına yol açan virüsün yayılmasını önlemek için uygulanan tedbirlerden biridir. Seyahatiniz öncesinde havalimanında ateş ölçümü ve hastalık için diğer semptomların gözlenmesi durumunda veya seyahat için gerekli maske kullanımı ve benzeri kurallara uyum sağlamamanız durumunda seyahatinize izin verilmeyebilir.