Esenboğa Havalimanı Uçak Bileti - Yolcu.com

Esenboğa Havalimanı Uçak Bileti

Yolcu.com ayrıcalığıyla seyahatinizi en hızlı ve en kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey gideceğiniz günü belirlemek :)

Popüler Şehirler
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Adana
Londra

Esenboğa Havalimanı

Günde yaklaşık 40 bin yolcuya hizmet veren Ankara Esenboğa Havalimanı’nda günde ortalama 280 uçak inip kalkıyor. Bir havalimanından beklenebilecek her türlü donanıma sahip olan Esenboğa Havalimanı’nda

Esenboğa Havalimanı Rehberi

Günde yaklaşık 40 bin yolcuya hizmet veren Ankara Esenboğa Havalimanı’nda günde ortalama 280 uçak inip kalkıyor. Bir havalimanından beklenebilecek her türlü donanıma sahip olan Esenboğa Havalimanı’nda dünyanın farklı yerlerinden yaklaşık 20 havayolu şirketine hizmet veriliyor.

On bin yıllık tarihi geçmişi bulunan Anadolu’da, ulusal ve uluslararası siyasi trafiğin merkezi olan Başkent Ankara, Türkiye'nin coğrafi merkezine yakın olması sebebi ile hem konum hem de işlev itibariyle ülkenin kalbi niteliğini taşıyor. Yüzyıllar boyu Batı ve Doğu medeniyetlerine ev sahipliği yapan Ankara, günümüzde bir yandan siyasi ilişkilerin nabzını tutarken diğer taraftan önemli bir ticaret ve endüstrişehri konumunda bulunuyor.

Kültür ve sanatın siyasetle bütünleştiği başkentte, son zamanlarda turizmin de gelişmesiyle birlikte, yurt dışından gelen konukların, ülkemize ilişkin ilk izlenim yeri olan Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali, özgün tasarımı ve modern mimarisi ile Ankara’yı temsil ediyor. TAV Havalimanları başkentte, otoparktan güvenlik kontrolüne, check-in’den kafeteryalara, gümrük hattı dışı eşya satış mağazalarından uçağa binişe kadar her noktada deneyimli ve güler yüzlü çalışanlarıyla hizmet veriyor.

Yap-İşlet-Devret modeli ile gerçekleştirilen Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali taahhüt edilen tarihten bir yıl önce bitirilerek rekor bir sürede tamamlandı. 20 milyon yolcu kapasitesi ile 16 Ekim 2006 tarihinde hizmet vermeye başlayan Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali, 182 bin metre karelik bir alan üzerine kuruludur. Ankara uçak bileti alarak Ankara'ya gidebilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı Türkiye'nin İç ve Dış Hatları bir arada olan “ilk” havalimanı olma özelliğine sahip olmasının yanında, Avrupa'nın en modern havalimanı olma ayrıcalığını da taşıyor. Otoparktan terminale kapalı köprü ile geçilebilme imkanı yolcuların olumsuz hava şartlarından etkilenmeksizin terminal içerisindeki ulaşımlarına yardımcıoluyor.

Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali’nin işletmeye açıldığı günden itibaren kullanılmaya başlanan Explosive Detection System (EDS) ile terminalden çıkış yapan her bagaj, %100 bagaj tarama prensibiyle kontrolden geçirilerek uçağa güvenli şekilde yüklenirken, terminale gelen bagajlar ise bagaj sisteminde kullanılan en son teknoloji sayesinde yolcuları ile 3 dakika içerisinde buluşturuluyor.

Mimari tasarımın önde gelen özelliklerinden biri de terminalin gün boyunca doğal gün ışığı ile aydınlanıyor olmasıdır.

Ankara Esenboğa Havalimanı’nda, 2007 yılında çevre dostu “Kojenerasyon Santrali” devreye alındı. Türkiye’de, Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha az kullanılan kojenerasyon sistemi ile terminal kendi elektriğini üreterek olası elektrik kesintisi krizlerinden en az düzeyde etkileniyor ve kaliteli hizmet misyonunu yolculara yansıtılıyor.

Kojenerasyon sisteminin hayata geçirilmesi ile doğal gazdan elektrik üretimi sağlanırken daha ucuz ve daha güvenli elektrik enerjisi ayrıcalığına kavuşuldu. Bununla birlikte kojenerasyon santraline ait Atık Isı Geri Kazanım Sistemi ile terminalin kış aylarındaısıtma sistemine, Geri Kazanım Sistemi’nde bulunan ABS Chiller sistemi ile de yaz aylarında terminalin soğutulmasına destek veriliyor. Böylece ısıtma için kullanılacak Doğalgaz ve Soğutma için kullanılacak elektrik enerjisinde tasarruf yapılıyor. Bu sistem aynı zamanda sistem verimliliği artışı ile birlikte ısıtma ve soğutma için yapılması gereken karbon emisyonunu da düşürüyor.

Havayolu firmalarının son yıllarda Ankara’dan iç ve dış hatlara başlattıkları direkt yeni seferleri ile anadolu insanının dünyaya açılan kapısı olan Esenboğa Havalimanı’nda 2015 yılı sonu yolcu sayısında bir önceki yıla gore % 18 artış kaydedilirken, 2016 yılı itibariyle 14 ülkede 25 dış hat noktasına direkt uçuş gerçekleştiriliyor.

Esenboğa Havalimanı