Sıkça Sorulan Sorular

    1. Biletimi nasıl satın alırım?

Yolcu.com tüm havayollarını karşılaştırır ve en uygun uçak bileti fiyatı almanızı sağlar. Size uygun uçuşları bulduktan sonra kredi kartı veya bankamatik kartı ile online olarak 3D Secure ile satın alabilirsiniz.

    2. Yolcu.com üzerinden üye olmadan da işlem yapabilir miyim?

Yolcu.com üzerinden yapacağınız işlemlerde üye olmanız gerekmiyor. Üye olmadan da işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

    3. Nakit veya banka transferi ile ödeme yapabilir miyim?

Nakit veya banka transferi ile ödeme kabul edilememektedir. Yolcu.com site üzerinden alımlarını online olarak 3D Güvenlik Sistemi’yle açık kredi kartı veya bankamatik kartlarınızla güvenle yapabilirsiniz. Siz değerli yolcularımızın güvenliği için tüm işlemleriniz SSL sertifikamız ve 3D Güvenlik Sistemimizle gerçekleştirilir.

    4. Aldığım bileti değiştirmek veya iptal etmek istediğimde ne yapmalıyım?

Bilet değişimi ve iptali tamamen havayolu kuralına bağlıdır. Değişim veya iptaller için çağrı merkezimizi arayabilir veya info@yolcu.com üzerinden 7/24 olarak iptal ve değişiklik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

    5. İndirimli bilet satın alımları nasıl olur?

İndirimli bilet satın aldığınızda indirim için gerekli belgeleri uçuş esnasında yanınızda bulundurmanız gereklidir. Belgeyi yanınızda bulundurmadığınızda havayolu indirimli bilette bulunan yolcuyu uçuşa almama, fiyat farkını talep etme hakkına sahiptir.                

    6. Aktarma noktalarında Aktarma yapılacak ülkeye ait vize veya Transit vize gerekli mi?

Transit vize ve gideceğiniz ülkeye ait vize uygulaması ülkelerin politika ve durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. En detaylı bilgiliyi ilgili havayolundan veya ülke konsolosluğundan alabilirsiniz. Seyahatinizden önce mutlaka vizenizi ve transit vizenizi kontrol etmenizi öneririz.

    7. Havayolu sadakat programına ait millerle mil bileti alabilir miyim? Biletimi Yolcu.com’dan aldığım zaman havayollarının millerini kazanır mıyım?

Havayolu millerinizle ilgili bilgiyi havayolu sitesinden alabilirsiniz.

Biletinizi Yolcu.com üzerinden aldığınızda tüm havayollarının mil programları geçerlidir. THY Miles&Smiles , Atlas Global Jet Mil, Pegasus Uçuş Puan vb. sitemiz üzerinde satılan havayollarının, mil programı varsa bileti alırken üye numaranızı girerek veya check-in esnasında mil numaranı belirterek  kazanabilirsin.

    8. Biletimde isim değişikliği yapabilir miyim?

Rezervasyon veya alınan bir bilette isim değişikliği yapılmaz. Bilet ile ilgili tüm haklar, sadece biletin üzerinde yazan ad ve soyada aittir. Devredilemez, satılamaz. Aynı kural hatalı ya da eksik isim girildiğinde de geçerlidir.

    9. Bilet alırken fiyat yükseldi. Ne yapabilirim?

Satın almaya çalıştığınız uçuşta seçtiğiniz fiyat başka bir kullanıcı tarafından satışa dönüştürülmüş ve bu sebeple fiyat değişmiş olabilir. Bu durumda işleme en baştan başlayarak satın alma işlemini yeni fiyat üzerinden yapabilirisiniz.

    10. İade işlemlerinde hizmet bedelini geri alabilir miyim?

Sadece Havayolu kaynaklı iptaller(Hava muhalefeti, uçuş iptali vb.) de hizmet bedeli iade edilir. Bunun dışında yapılan iptallerde hizmet bedeli iade edilmez.

    11. “Ödeme yap.” Dedikten sonra  3D güvenlik şifresi gelmedi. Ne yapmalıyım?

3D güvenlik şifresi gelmediyse satın alma işlemi tamamlanmaz. Bunun sebebi kartınızın 3D güvenliğe açık olmaması olabilir. Bunun için bankanızla görüşebilirsiniz. 

Satın alma işlemini tamamlamadan sonlandırmış olabilirsiniz. Bunun için en baştan işlem yapabilirsiniz.

    12. Ödeme yaptım. Biletim gelmedi. Ne yapmalıyım?

Biletinizi satın alırken fiyatının değişmesinden veya ödemenin bankada provizyonda kalmasından dolayı işlem gerçekleşmeyebilir.

Bu durumlarda öncelikle, çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Onayın doğrultusunda bileti satın almana yardımcı olur veya iadesini gerçekleştiririz. İade işlemleri bankaların işlem süresine göre 3 ile 7 iş günü arasında değişiklik göstermektedir. İadeniz ödeme yaptığınız karta gerçekleşir.

    13. Doğum tarihimi yanlış girdim. Uçuşuma engel teşkil eder mi?

Yurtiçi uçuşlarda yaş indirimi(Bebek, Çocuk, yaşlı vb.) kullanıldıysa ücret farkı havalimanında tahsil edilebilir. Yetişkin yolcularda sorun olmaz.  Yurtdışı uçuşlarda tüm yolcular için pasaporttaki bilgilerle aynı olmak zorundadır. Bir problem olmasını engellemek ve mağduriyet yaşamamanız için çağrı merkezimizle iletişime geçerek destek alabilirsiniz.