İçindekiler[göster]

Bulgaristan’ın küçük bir kenti olan Haskovo gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir kenttir. Aynı zamanda Meriç Vadisi’nde uzanmaktadır. Turizm açısından kapalı bir şehir olması nedeni ile gezi açısından turistlere sınırlı bir seyahat sunsa dahi her dakikasının büyük bir keyifle geçirilmesi garantidir. Konumu bakımından oldukça işlek bir karayolu trafiğine sahiptir. Doğası, kültürü ve mirasları ile dünyanın ilgisini çekmektedir. Kent sahip olduğu mirasını yeteri kadar koruyamamış olsa dahi gezginlerin listesinde yer alan kentlerden biridir. 

Bukelon Kalesi

Haskovo görülecek yerler listesi içerisinde ilk sıralarda yer almaktadır. Bukelon Kalesi Bizans döneminden kalan bir bölgedir. Geçmiş yüzyıllarda yıkılmış ve yerine yeniden inşa edilmiştir. Üç ayrı bölümden oluşan kale detaylara sahiptir. Bu yeni kale Bulgaristan toprakları içerisinde en iyi şekilde korunmakta olan Orta Çağ kalesi olarak görülmektedir. 

Büyük bir kültür hazinesi olarak kabul edilmektedir. Yüksek bir tepe üzerinde bulunan kale 150 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde olacak şekilde bir alanı kapladığı tahmin edilmektedir. Günümüze mevcut olan kalıntıları ziyarete açıktır. Günümüzde en iyi şekilde muhafaza edilen kısımlara sahip olan kaledir. Girişteki savunma kalesi ve ana giriş yanında yer alan çift kale duvarları korunaklı bir şekilde günümüze kadar ulaşmıştır. 

Meryem Ana Anıtı

Haskovo görülmesi gereken yerler içerisinde yer alan ve turistler tarafından es geçilmeyen anıt dünyadaki en yüksek Meryem Ana heykellerindendir. Bu anıt 2003 yılında yapılmıştır. 32 metre yüksekliğinde olan anıt ülkenin en dikkat çeken turistik yerlerinden biri olarak turistlerin ve yerel halkın dikkatini çekmeye devam etmektedir. 

Aynı zamanda anıtın yer aldığı tepeden muhteşem bir manzara seyredebilmek mümkün olabilmektedir. Mükemmel manzaralara sahip olan bölgede kente dair hoş fotoğraflar alabilmek mümkündür. 

Eski Saat Kulesi

Haskovo gezi rehberi eşliğinde mutlaka gezilebilecek bir yer alan Eski Saat Kulesi şehrin ekonomik kalkınmasını temsil eder. Ekonomik kalkınmanın bir simgesi olarak inşa edilmiştir. 1913 yılında bilinmeyen bir sebep ile birlikte yıkılan kule 2012 yıllarında yeniden inşa edilmiştir. 

Eski kulenin özüne bağlı kalınarak bina inşa edilmiştir. Eski Saat Kulesi tam olarak 13 metre yüksekliktedir. Şehir içerisinde turistik bölgeler arasında yer almaktadır. Londra’da yer alan Big Ben çanını yapan dökümhanede Eski Saat Kulesi’nin çanı da yapılmıştır. İnsanlardan alınan bağışlar neticesinde kule eski haline sadık kalınarak yeniden inşa edilmiş ve tarih korunmaya çalışılmıştır. Şehir içerisinde mutlaka görülmesi gerekli olan bölgelerden biridir. 

Çan Kulesi

Çan Kulesi, Meryem Ana Anıtı yanında yer almaktadır. Muhteşem bir şehir manzarasına sahiptir. Balkan Yarımadası’nın enleri arasında bulunmaktadır. Bu kulenin tam olarak sekiz çanı bulunmaktadır. Haskovo'da görülecek yerler içerisinde yer alan bu kule Haskovo konuklarının akınına uğramaktadır. Haftanın her günü ziyarete açık bir şekilde görkemi ile beklemektedir. 

Abidenin hemen yanında yer alan ve açılışı 2012 yılında yapılan bu yapı 30 metre büyüklüğüne sahiptir. Göz alıcı Çan Kulesi tepesine ulaşabilmek için ise 135 basamak çıkmak gerekmektedir. Böylelikle şehre doğru güzel bir bakışa, manzaraya sahip olunabilmektedir. Balkan Yarımadası içerisinde en yüksek kuleler içerisinde bulunmaktadır. 

Kenana Park

Haskovo gezisi düzenleyenlerin mutlaka uğramaları gerekli olan bir bölge Kenana Park olmaktadır. Şehrin sahip olduğu en büyük park olma özelliğini taşımaktadır. Uzun bir yürüyüş için mutlaka tercih edilmesi gerekli olan ormanlık bir alandır. Kendisine has güzelliği ile birlikte pek çok konuğun ilk sırada ziyaret ettiği bölgelerdendir. Yürüyüş yollarını saran ağaçlar, içerisinde yer alan gölet görsel bir şölen sunmaktadır. 

Aynı zamanda park bünyesinde otel bulunmaktadır. Ziyaretçiler bu bölgede istedikleri gibi konaklama şansı da elde edebilmektedir. Yüzme havuzu ve tiyatro, spor tesisleri gibi sosyal alanları da bulunmaktadır. Bu park haftanın her günü ziyaretçi kabul etmeye devam etmektedir. Restoranlardan ve diğer sosyal alanlardan rahatlıkla yararlanılmaktadır. 

Dolmen

Dolmen Haskovo gezilecek bölgeler içerisinde bulunuyor. Bulgaristan topraklarında ilk anıt mezarı örneklerinden biridir. Dolmenlere genel olarak dağlık bölgelerde çok daha sık rastlanmaktadır. Hlyabovo köyü yakınlarında bulunanlar ise mimari tarzları ile dikkatleri kendisine çekmektedir. Günümüze kadar ulaşabilen mimari tarz en görkemli kalıntılardır. Arkeolojik araştırmalar sonucunda fark ediliyor ki bu eserler Erken Demir Çağı ürünleridir. Oldukça eski dönemlerden günümüze ulaşan bu kalıntılar gösterişli olmaları yanında tarihi anlamda da büyük bir önem taşıyor. 

Dönemi içerisinde önemli olarak kabul edilen kişilere ait oldukları düşünülmektedir. Dönemin en önemli kişilerine ait olan mezarlarda bu kişilere dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Zamanda çok eski doğru bir yolculuğa çıkılmasına izin veren bu bölge ziyaret için açık bir bölgedir. 

Perperikon

Haskovo turistik bölgeleri arasında Perperikon’da yer almaktadır. Ülkenin en ünlü arkeolojik kazı mekanlarından biridir. Burada yaşama dair izler 6.yüzyıla kadar gittiği söylenmektedir. Efsaneye göre ise Büyük İskender dünyaya hükmedeceğini Perperikon’da yer alan bir tapınakta öğrenmiştir. Birçok din ve kültür izlerine burada rastlamak mümkündür. Bu nedenle oldukça zengin bir içeriğe ve öneme sahiptir. Antik kent her yıl 22 Haziran tarihinde düzenlenmekte olan Perperikon Festavali için ev sahibi olarak görev almaktadır. 

Boyacıoğlu’nun Evi

Mimari, resim sanatı ve hayal gücü bir araya gelerek bu evi oluşturmuştur. Güzel aynı zamanda dekoratif manzara tablolarına sahip olan Boyacıoğlu Evi göz kamaştırmaktadır. 19.yüzyıl ortalarında inşa edildiği düşünülmektedir. İki katlı olarak inşa edilen bu ev tavanı ve karakteristik tasarımları ile ziyaretçilerinin dikkatini çekmektedir. Ahşap işlemelere sahip olan tavanı ve karakteristik tasarımları ile dikkat çekmektedir. Günümüzde yerel insanlar tarafından restoran olarak kullanılmaktadır. 

Bu güzel, aynı zamanda dekorasyonu ile şık restoranda birbirinden farklı lezzetler tadabilir, tarihini özümseyebilirsiniz. Haskovo şehrinin tarihi, mimarisini yakından görebilmek adına Haskovo uçak bileti fiyatlarını kontrol edebilirsiniz. 

Haskovo İl Tarih Müzesi

İl Tarih Müzesi birbirinden farklı özelliklerde, farklı değerlere sahip olan eserler sergilemektedir. Haskovo şehrine bir gezi düzenlemek isteyen herkesin bu müzeyi mutlaka ziyaret etmesi gerekmektedir. Tarih, estetik ve eşsiz koleksiyonlar İl Tarih Müzesi içerisinde yer almaktadır. Her gün ziyaretçi kabul eden bu yerde bakır kaplar, giysiler, dokumalar, takılar, halk sanatları bulunmaktadır. Pek çok farklı kültürü bir arada görebilir, eski dönem eserlerine yakından göz atabilirsiniz. Çok geniş bir etnografya koleksiyonu görebilme şansı tanımaktadır. 

Trakyalı sanatçıların eserlerini, savaş sahnelerinin tasvirlerini burada yakından görebilmek mümkündür. Sergilenen mücevherlerin dünya üzerinde işlenmiş olan en eski altın oldukları düşünülmektedir. Bu nedenle oldukça önemli bir yere sahiptir. 

Drama ve Kukla Tiyatrosu

Bulgaristan içerisinde en güzel ve en modern tiyatrolardan biri buradadır. Büyük bir şöhreti hak eden bu tiyatro 1926 yılında inşa edilmiştir. Müze Binası 2004 yılında belediye tarafından tanınan fonlarla birlikte tamamen yenilenmiş ve bu şekilde korunmaya devam ettirilmiştir. Kentin kültürel hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda 2006 yılı itibari ile her yıl birbirinden farklı oyunlar burada izleyicilere sunulmaktadır. 

Haskovo şehrini daha yakından tanıyabilmek adına uçak bileti fiyatlarına göz atabilir, birçok kültüre ev sahipliği yapan kente unutamayacağız gezi düzenleyebilirsiniz.

Kategoriler: Şehir Rehberi